Dejiny nepustia

Dejiny nepustia

 

Keď som sa minule dočítala, že belgický premiér pohrozil Česku vylúčením zo Schengenu, ak nezmení postoj k migrácii spomenula som si na šafárenie Belgicka v africkom Kongu, ktoré opísal  Yuval Noah Harari vo svojej  knihe „Stručné dejiny ľudstva Sapiens“.

Roku 1876 kráľ Belgicka Leopold II. zriadil nevládnu humanitárnu organizáciu, ktorej cieľom mal by prieskum centrálnej Afriky a boj proti otroctvu pri rieke Kongo. Organizácia mala tiež úlohu zlepšiť životné podmienky obyvateľov regiónu, vybudovať cestu, postaviť školy a nemocnice  Európske mocnosti súhlasili  a poskytli organizácii právo kontrolovať 2,3 milióna kilometrov štvorcových v povodí Konga. Je to územie 75x väčšie ako Belgicko. Na mienku miestnych 20 až 30 miliónov obyvateľov sa nikto nepýtal.

Zakrátko sa z humanitárnej organizácie stal podnikateľský subjekt, ktorého pravý cieľ bol rast a zisk.  Na školy a nemocnice sa zabudlo, a konžská kotlina  bola zakrátko posiata baňami a plantážami, ktorým šéfovali výhradne belgickí úradníci a bez bázy a hanby vykorisťovali domorodé obyvateľstvo. Gumárenský priemysel rýchlo prevládol nad ostatnými odvetviami a guma sa stala hlavným zdrojom príjmu. Belgický predáci neustále zvyšovali denné normy africkým dedinčanom, ktorí gumu zbierali a tých, ktorí ich neplnili kruto trestali za „lenivosť“. Odtínali sa ruky a občas boli zmasakrované celé dediny.  Podľa tých najskromnejších odhadov v rokoch medzi  1885 až 1908  honba za ziskom belgických kolonizátorov stála 6 miliónov životov Afričanov, asi 20 percent obyvateľstva Konga.

Stačí?

Belgický premiér asi na to zabudol alebo belgické učebnice dejepisu podobné nepríjemné fakty akosi nespomínajú. Lebo ak by to vedel, možno by prišiel s myšlienkou, že Belgicko poskytne novú vlasť 6 miliónom Afričanom ako kompenzáciu za barbarstvo, ktoré Belgické kráľovstvo v Afrike v nie celkom dávnej minulosti spáchalo a netlačil by migrantov do strednej Európy.

This is London

02.01.2019

THIS IS LONDON Britský denník The Guardian uverejnil recenziu knihy o súčasnom Londýne (This is London) od Bena Judaha. Podľa recenzenta si Judah dal záležať, aby písal predovšetkým pravdivo, nestranne a aktuálne. Témou sú imigranti. Preberá londýnske štvrte jednu za druhou a komentuje ich obyvateľstvo. Autor kempuje s cigánmi, ktorí sa sťažujú na všetko, [...]

Vraj Modré z neba. ..

09.09.2011

Relácia nasiaknutá úprimnými slzami smútku, radosti, účasti, sentimentu všetkých odtieňov a ušľachtilých citov. Jej moderátor je akoby poslom z neba, anjelom dobra. Bežný divák žasne. Nemal ani tušenia koľko trápenia, utrpenia a bolesti, tragických osudov, zmrzačených, invalidných a smrteľne chorých nevinných detí, matiek mnohodetných rodín, zrobených otcov [...]

pápež František, Rím, Svätý rok

Pápež otvoril katolícky Svätý rok. Môže prilákať do Ríma desiatky miliónov veriacich

24.12.2024 20:35

Pápež František v utorok večer pri omši vo svätopeterskom chráme vo Vatikáne začal katolícky Svätý rok.

Donald Trump

Trump chce po nástupe dôrazne presadzovať trest smrti

24.12.2024 18:25

Zvolený americký prezident Donald Trump nariadi ihneď po nástupe do úradu ministerstvu spravodlivosti, aby dôrazne presadzovalo trest smrti.

Sýria, protest

V Sýrii protestovali kresťania kvôli podpaľačskému útoku na vianočný strom

24.12.2024 16:43

Tisíce ľudí vyšli v pondelok večer aj v utorok do ulíc na viacerých miestach v Sýrii a volali po ochrane práv kresťanov.

marcin Romanowski

Viac ako dve tretiny Poliakov odsudzujú útek poslanca PiS Romanowského do Maďarska

24.12.2024 15:10

Romanowski je bývalý námestník ministra spravodlivosti vo vláde strany Právo a Spravodlivosť (PiS).

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 5362x
Priemerná čítanosť článkov: 1787x

Autor blogu

Kategórie